Nedostatky
Pokuta za 53 km/h v obci je protiprávní Kdo zaplatil pokutu za překročení rychlosti o 3 km/h nebo méně, může si stěžovat a žádat vrácení peněz. Podle policie je pokuta protiprávní.
Policejní radary totiž nemusejí měřit přesně. Doporučení mezinárodní metrologické organizace, které je uznáváno i v Česku, udává toleranci měření rychlosti 3 km/h .
Informaci potvrdil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce Jan Pavelka z policejního prezidia. Neoprávněně pokutovaní řidiči mohou podat stížnost na příslušném krajském úřadě, případně přímo na ministerstvu dopravy.
Provozovatel vozu může i nadále řidiče zapřít
Dle nového silničního zákona hrozí provozovatelům vozů pokuta a body, pokud nesdělí, kdo auto řídil v době přestupku a policie nemá fotografii. Hrozbě se lze dle právníků jednoduše vyhnout. Stačí se odvolat na paragraf 60 přestupkového zákona. A policistům pak řekne: „ Vím kdo s autem jel, byla to osoba blízká, proto využívám právo odmítnout vysvětlení, neboť by takové osobě hrozilo stíhání.“
V tom případě se věc odloží, protože ji nelze náležitě zjistit.
Opilým řidičům se může vyplatit odmítnout test
0,8 promile alkoholu v krvi při jízdě je dle nových pravidel trestný čin., za který hrozí až tříleté vězení. To jsou dvě až čtyři piva. Řidiči se, ale bohužel mohou soudním trablům vyhnout, když test na alkohol odmítnou. Za odmítnutí testu na alkohol jim sice až 50 000kč pokuta, 7 bodů nebo odejmutí řidičáku, ale záznamu v rejstříku nebo vězení se vyhnou.
Pro trestní řízení je jediný přípustný důkaz lékařské vyšetření.
Řízení bez zadrženého průkazu není trestný čin
Samo odebrání průkazu policií například při hrubém dopravním přestupku není pravomocným rozhodnutím o zákazu řízení, vězení za maření úředního tak řidičovi nehrozí. Za opětovné usednutí za volant mu hrozí jen 6bodů a pokuta. Vězení mu hrozí, až v momentě , kdy o zákazu řízení rozhodl obecní úřad. V době, kdy probíhá řízení a není vydáno pravomocné rozhodnutí, se tak řidič dopouští pouze přestupku nejde o trestný čin. Pokud ho, ale policie dvakrát chytne, získá 12 bodů a okamžitě na silnicích končí. Když se, ale kontrolám vyhne, může si výrazně zkrátit trest zákazu řízení. Protože řízení o zákazu řízení může trvat několik měsíců i celý rok, ale lhůta zákazu řízení se počítá ode dne, kdy byl přestupek spáchán.
Některé úřady při nepřevzetí obsílky budou řidičáky vracet, jiné ne.
Pověřené odbory obcí a měst tápají, zda a kdy vracet zabavené řidičské průkazy. Zahájit řízení musejí do pěti pracovních dnů od zadržení dokumentu policisty. Část úřadů chce už šestý den při nepřevzetí obsílky řidičem průkazy vracet. Spor se vede o to, kdy je fakticky zahájeno správní řízení. Zákon totiž vyžaduje, aby se tak stalo do 5 dnů. Podle ministerstva stačí ve lhůtě řidiči poslat dopis s informací, že bylo řízení zahájeno, podle některých úřadů ho musí ve lhůtě řidič i převzít.
Výklad ministerstva je zabavené průkazy nevydávat.
Další články: >>>Nová pravidla silničniho provozu od 1.7.2006<<<
>>>Bodový systém<<<
|